המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - תנוחת ערסול במנשא תינוקות
דף הבית >> שימוש נכון במנשא >> מדריך תנוחות נשיאה >> תנוחת ערסול במנשא תינוקות
נשיאה בתנוחת ערסול 

ערסול היא תנוחה שדומה לתנוחת העובר ברחם. התינוק מכורבל כולו. הגוף בכפיפה קדמית כך שהחלק הקדמי של האגן מתקרב לחזה, הגב מתארך ומתעגל והגפיים כפופות וקרובות למרכז הגוף. 
בערסול פיזיולוגי הראש גבוה יותר מהרגליים ונמצא קרוב לעצם הבריח של הנושא, כל גופו של התינוק למעט הפנים נמצא בתוך המנשא, והרגליים כפופות כאשר הברכיים רחוקות זו מזו.

תנוחת הערסול מאפשרת לתינוק להשאר במנח הטבעי שלו כל עוד הוא זקוק לכך, ועוזרת להכנס למצב של הרפייה המקל על כאבי גזים, קשיי הרדמות ועוד.

 
הערסול מתאים ואף מומלץ מלידה, ואפשרי בכל סוג של מנשא כריכות. אפשר לערסל גם במנשאי צד, אך קשה יותר להגיע ולשמור על מנח נכון. המלצתינו היא לערסל רק במנשאי כריכות. 

אפשר לערסל את התינוק כל עוד הוא מעונין בכך.
עם זאת, ערסול היא תנוחה שנויה במחלוקת: יש אסכולות מתחום התפתחות התינוק הטוענות כי ערסול הוא התנוחה היחידה המתאימה לתינוקות רכים, ואסכולות אחרות הממליצות להמנע מערסול באופן גורף. למי שמתלבט מומלץ לקרוא את המאמר האם לערסל או לא לערסל.

בתנוחת ערסול חובה להקפיד על כללי בטיחות לערסול נכון:
סנטר רחוק מהחזה- יש לשים לב שיש תמיד רווח של אצבע לפחות בין סנטר התינוק והחזה שלו. אם אתם שומעים שהתינוק נושם בכבדות יש לשפר מיד את התנוחה, להגביה את הראש ולהרחיקו מהחזה, ואם יש צורך להוציא את התינוק לגמרי המהמנשא או לשנות תנוחה, עד שהנשימה תחזור להיות שקטה.
 
 
מנשא מהודק היטב- יש לודא תמיד שהמנשא מהודק היטב, שהתינוק ממוקם באזור החזה של הנושא כשפניו קרובות לעצם הבריח של הנושא, פונות למעלה ואינן מכוסות בבד. מרגיש לכם צפוף? מצוין! סימן שאתם מערסלים נכון. לא נוח? נסו תנוחה אחרת. בשום מקרה אל תערסלו תינוק במנשא רפוי!

ראש גבוה מהאגן- ודאו שהתינוק ממוקם כך שראש מעט גבוה מהאגן, באופן שיקל על מיקום נכון של הראש ביחס לחזה.

 
 

רגליים בפישוק- אפשר והכרחי לערסל תינוקות כשרגליהם בפישוק על מנת להמנע מפריקה של מפרק הירך. הכוונה לפישוק הטבעי שנוצר כאשר תינוקות מכופפים את הברכיים ומקרבים את הירכיים לבטן, כמו בישיבה מזרחית. שימו לב- אם אובחנה אצל התינוק שלכם בעיה במפרקי הירכיים יש להצמד להנחיות הרופא שלכם בכל הנוגע לשימוש במנשא. 
 

 

איזון של שני הצדדים- מכיוון שהתינוק מעורסל לאורך גוף ההורה בצורה שמעגלת את גופו וצווארו לצד אחד, מומלץ לערסל אותו כל פעם לצד אחר, כדי שראשו לא ישאר מוטה תמיד לצד אחד. במקרה שקיימת בעיה של א-סימטריה בצוואר התינוק מומלץ להתיעץ עם איש מקצוע באשר לשימוש במנשא.

מה עם תינוקות שלא אוהבים ערסול?
יש תינוקות שמסרבים להתערסל כבר מגיל רך, מקשיתים את גבם ומיישרים את רגליהם כשמנסים לערסל אותם. אם התינוק רגוע ונינוח, ואינו זקוק לעזרה מיוחדת כדי להרגע ולהרדם, אנו ממליצים להציע לו תנוחות אחרות המתאימות לגילו. אם מדובר בתינוק לא רגוע באופן כללי, כדאי לקרוא את המאמר על תינוק שלא אוהב מנשאים.
 
סרטוני הדגמה של תנוחת ערסול