המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - מנשא עם הפנים החוצה
דף הבית >> שימוש נכון במנשא >> מנשא עם הפנים החוצה

מנשא לתינוק עם הפנים החוצה - האם מומלץ?

בחייו של כל תינוק מגיע השלב בו הוא מתחיל להיות סקרן לגבי הנעשה סביבו, במנשא ומחוצה לו, מעוניין להניע את ידיו ורגליו בחופשיות ומתנגד להפרעות לשדה הראיה שלו.

רוב התינוקות מגיעים לשלב זה סביב גיל מספר שבועות/חודשים ומגלים שביעות רצון גדולה כשנושאים אותם במנשא עם הפנים החוצה בתנוחה המכונה "תינוק רואה עולם". הורים רבים בוחרים להשתמש במנשא באופן זה  ברגע שהתינוק נראה כמעוניין בכך, לעתים אף בלי לבדוק האם יש התנגדות לתנוחות אחרות.

למעשה, נשיאה עם הפנים החוצה אינה מתבקשת ואינה מומלצת.
ההפך הוא הנכון, זוהי תנוחה שרצוי להמנע ממנה לחלוטין, וזאת ממספר סיבות הקשורות הן לבריאות התינוק והן לכאבי הגב שלכם, ההורים.

בטרם תבחרו להשתמש במנשא בתנוחה עם הפנים החוצה כדאי שתהיו מודעים לחסרונותיה:

 • עומס על גב ההורה
  בנשיאה קדמית, בכל תנוחה, יש עומס על הכתפיים והגב בגלל מעבר של מרכז הכובד קדימה. ידוע לכל שככל שהמטען הנוסף רחוק מהגוף - הוא מעמיס עליו יותר (נסו לשאת שקית קניות ביד מושטת ישר קדימה. קשה, נכון? בפיזיקה קוראים לזה "מומנט").
  נשיאה נכונה בתנוחת בטן לבטן מצמידה את משקל התינוק היטב לגוף הנושא, כשהגפיים נשלחות משני צידי גופו לכיוון גבו כך שהן תורמות במעט להסטת מרכז הכובד בחזרה למקומו. 
  נשיאה עם הפנים קדימה שולחת את הגפיים קדימה, רחוק יותר מגוף ההורה ובכך מוסיפה לעומס שיוצר ממילא מרכז גופו. אם בנוסף המנשא נלבש כשהוא רפוי והתינוק ממוקם נמוך כשראשו רחוק מסנטרו של ההורה, יש לנו מתכון מושלם לכאבי גב. גם אם המנשא עצמו מספק תמיכה נאותה בגב ההורה, המנח עם הרגליים שלוחות למטה או קדימה לא יאפשר להמשיך לשאת בתנוחה זו תינוק ששוקל יותר מ 8-9 קילו לאורך זמן. 

   
 • הקשתה של הגב
  נשיאה קדמית ברגליים תלויות ושמוטות למטה מעודדת יישור והקשתה של עמוד השדרה, בעוד שתינוקות זקוקים לנשיאה בתנוחה המאפשרת ומעודדת הארכה של הגב. 
  להרחבה בנושא קראו גם: מהו מנשא פיזיולוגיבחירת מנשא לתינוק רך.
 • אימוץ יתר של שרירי הגב
  נשיאה עם הפנים החוצה מעודדת זקיפה של הגב. זקיפת הגב לפני שהתינוק בשל לכך בכוחות עצמו גורמת לו לפצות על חולשת שרירי הגב ע"י הפעלת שרירים אחרים באופן שעשוי להפריע להתקדמות ההתפתחות המוטורית שלו ולהגביל את טווחי התנועה שלו. 

   
 • העלאת הסיכון לפריקה של מפרק הירך
  נשיאה עם הפנים החוצה במנשא תלייה שבו הרגליים תלויות כלפי מטה כשהן ישרות והירכיים ללא תמיכה מעלה את הסיכון לפריקה של מפרק הירך
 • עומס גירויים
  גם אם נדמה שנחמד לתינוק לראות עולם במנשא - נשיאה כזאת מעמיסה עליו גירויים חזותיים ושמיעתיים. חשוב להיות ערניים לגבי תחושות הילד וצרכיו. תינוק כביכול רגוע במנשא עם הפנים החוצה, עשוי למעשה להיות במצב של SHUT-DOWN- התינוק "מכבה" את עצמו בשל עומס הגירויים, אותם הוא עשוי לעבד בשעות הערב במשך שעות של בכי בלתי מוסבר.

   
 • מגבלת גיל ומשקל
  תינוקות נוטים לגדול- בגיל 4-5 חודשים אולי זה נחמד להסתובב עם מנשא כשהתינוק פונה החוצה, אבל כשהתינוק גדול וכבד אמהות רבות מגלות שזה כבד מדי (ע"ע הסעיף הראשון- עומס על גב ההורה) ובלתי אפשרי. אבל! תינוקות הרגילים לנשיאה בתנוחה זו בלבד עלולים לגלות התנגדות לשנות את ההרגל, עד כדי סירוב מוחלט לכל תנוחה אחרת, לכן אם אתם מעונינים להשתמש במנשא מעבר לגיל חצי שנה, כדאי להתרגל מראש לתנוחות הנכונות לכולכם כבר בגיל צעיר. 

   
 • החזר ורידי, או "אמא נרדמה לי הרגל": 
  בתלייה עם הפנים החוצה, בפרט במנשאי כריכות, המנשא עלול ללחוץ על כלי הדם העוברים באזור המפשעה וכתוצאה מכך לגרום ל"החזר ורידי" או בשפת הרחוב, לרגל "שנרדמה". מומלץ לשים לב שלא מופעל לחץ ישיר על אזור החיבור הפנימי של הירך והאגן, ולהיות ערניים לשינוי בצבע עור הרגליים או לסימני אי נוחות של התינוק.

איך כן כדאי לשאת תינוק סקרן?

 • כל עוד התינוק לא מבקש - אין סיבה להציע לו להינשא עם הפנים החוצה.
 • אם התינוק שלכם סקרן ומתעניין בסביבתו- ותכלס, כל תינוק הוא סקרן ומתענין בסביבתו- שאו את התינוק בתנוחת בטן לבטן, עם הפנים פנימה. גם אתם וגם הוא תזכו לחיבוק ממושך והוא יכול לספק את סקרנותו במאמץ קל. להרחבה בנושא בחירת תנוחה תואמת גיל ושלב התפתחותי, קראו את מדריך תנוחות הנשיאה ואת המדריך לבחירת מנשא.
 • כשאתם משתמשים במנשא קדמי מכל סוג, הקפידו תמיד על תנוחה פיזיולוגית כשהרגליים בפישוק והברכיים בגובה הטוסיק, כשהמנשא פרוש היטב על הירכיים על מנת לשמור על מנח נכון. 
 • אם התינוק שלכם מתקשה לשכב על הבטן, זכרו כי פיזיותרפיסטים ממליצים על תנוחת בטן לבטן כדרך לאמן ולחזק את חגורת הכתפיים, בעוד שנשיאה עם הפנים החוצה משמרת ומקבעת את הקושי לשכב על הבטן ולהרים ראש.
 • אם אתם מעוניינים להשתמש במנשא בתנוחת לוטוס כדי להתמודד עם גזים - עשו זאת לפרקי זמן קצרים בלבד, בזמני עירות והקפידו לוודא שהראש לא מיטלטל (לפני גיל 4-5 ח'). עוד על תנוחת לוטוס, האם ומתי להשתמש בה במדריך תנוחות הנשיאה שלנו.

ואם התינוק שלי מסכים להנשא רק עם הפנים החוצה?

אם התנוחה היחידה בה התינוק מוכן לשהות במנשא היא בתליה עם הפנים החוצה, ובנשיאה בטן לבטן הוא מקשית את הגב, מתנגד ובוכה, יתכן שמדובר בתינוק שלא אוהב מנשאים- גם להם אפשר לעזור להנות מתנוחה פיזיולוגית ונכונה במנשא, ולא רק עם הפנים החוצה.