המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - למה מנשא
דף הבית >> איך לבחור מנשא >> למה מנשא

10 סיבות להשתמש במנשא לתינוק

למה בכלל להשתמש במנשא לתינוק?

זה כבד, לא נוח, מסורבל, חם…

יכאב לי הגב...

התינוק יתרגל...

האומנם?

למה כן כדאי להשתמש במנשא לתינוק?

 

כי מנשא נותן ביטחון ושליטה.

מי לא מכיר את הדחף להסתכל על התינוק כל הזמן כדי לודא שהוא נושם?

כשהתינוק במנשא, ההורה בשליטה. אפשר לדעת בודאות שהתינוק נושם, מרגיש טוב, ואינו סובל ממצוקה. אפשר לקלוט איתותי רעב הרבה לפני שהם הופכים לבכי. והבונוס? זה לא מפריע להתפנות במקביל לעיסוקים אחרים ולא חייבים להשאר צמודים לעריסה. אם רוצים לבדוק שהתינוק בסדר, צריך רק לשלוח יד לתוך המנשא. תחושת הוודאות הזאת יכולה להקל מאוד על שני ההורים בשבועות הראשונים של ההורות.
 

כי מנשא מקדם את ההתפתחות המוטורית.

איך תינוק אמור להתפתח אם הוא במנשא? אי אפשר לזוז שם? אז זהו, שהמנשא דווקא יכול לעזור! נשיאה במנשא בתנוחת בטן לבטן מדמה במידה רבה שכיבה על הבטן, ומסייעת בחיזוק חגורת הכתפיים. שימוש במנשא מומלץ במיוחד לתינוקות המסרבים לשכב על הבטן ואינם זוכים לאימון מספיק של שרירי הצוואר. נשיאה בתנוחת פישוק מגמישה את המפרקים, מסייעת בהתמקמות נכונה של מפרק הירך ומקלה על התינוק לגלות את התנועות הדרושות לזחילה. נשיאה בתנועה, בכל תנוחה, מפתחת את מערכת שיווי המשקל ותורמת ליציבות העמידה וההליכה בעתיד.
 

כי מנשא גורם להתמסטל מאהבה.

בכל פעם שאנחנו מקבלים מגע קרוב ואוהב, תינוק או מבוגר, אמא או אבא- משתחרר בגופינו "הורמון האהבה"- אוקסיטוצין, הידוע יותר בתפקידו כמזרז לידה ומשחרר חלב אצל מיניקות, אך למעשה הוא מעניק תחושת אמון ובטחון בכל סיטואציה, בלי קשר ללידה ולהנקה. נשיאה מרובה ואינטנסיבית של התינוק מסייעת לשחרור אוקסיטוצין בגופו של הנושא, ולכן שימוש אינטנסיבי במנשא מאפשר להורה לחוות את ההורות באופן נעים ומענג יותר ולהתמודד עם מצוקות וחרדות ביתר יעילות.
 

כי מנשא מעניק לתינוק תחושת בטחון.

תארו לעצמכם שאתם גוליבר בארץ הענקים- יצור קטנטן מוקף המוני  יצורים גדולים וקולניים. תארו לעצמכם שיש ענק אחד שאתם סומכים עליו ויודעים שהוא שומר עליכם מכל משמר מכל סכנה. עכשיו תארו לעצמכם שאתם נישאים על גופו של הענק הזה. אתם רואים את הענקים האחרים, אבל מלמעלה, בגובה הפנים שלהם, ולא מלמטה, אתם שומעים אותם מדברים עם הענק השומר שלכם, רואים לפי הבעות הפנים ושפת הגוף שלו אם הכל בסדר, ואם משהו מפחיד אתכם- אתם פשוט טומנים את הראש בחזה שלו ומרגישים מוגנים. צריך להוסיף?
 

כי מנשא יכול להקל על קשיי הנקה.

אמהות רבות נתקלות בקשיי הנקה בשבועות הראשונים של ההנקה ומשקיעות מאמץ רב כדי לעלות על המסלול של הנקה טובה ותקינה. חשוב לדעת שמנשא הוא אחד האמצעים לסייע בביסוס הנקה טובה. במצבים של תינוק המסרב להתחבר לשד ולינוק ידוע כי מגע אינטנסיבי של עור לעור עשוי לסייע, ואין קל מלספק לו את המגע הזה במנשא. ושוב, האוקסיטוצין המשתחרר בעת הנשיאה במנשא משחק תפקיד גם בהנקה ויכול לסייע בשחרור אפקטיבי יותר של חלב. אמהות שויתרו על הנקה שלא מרצונן עשויות למצוא במנשא אמצעי חלופי ויעיל ביותר לספק לתינוק שלהן את  תחושת הקרבה שכל כך רצו להעניק לו.
 

כי מנשא מקל על גזים וקוליק.

לפני שרצים וקונים את כל התכשירים והטיפות בבית המרקחת, יש דבר מאד פשוט שיעזור לגזים: הרפייה. כשהגוף רפוי ורגוע, כל דבר פחות כואב. איך אפשר לעזור לתינוק להרפות בקלות? למשל, להשתמש במנשא המאפשר תנוחה עוברית ומכורבלת, כמו ערסול או תנוחת בטן לבטן כשהרגליים מקופלות לצידי הגוף והבטן הכואבת לחוצה היטב כנגד גוף ההורה. כשהגב מוארך ומעוגל מערכת העיכול פועלת ביעילות וכאבי הבטן פוחתים.
 

כי מנשא מסייע בהקלה על ריפלוקס.

תינוק שסובל מריפלוקס נוטה להיות לא רגוע באופן כללי ולרצות להיות כל היום על הידיים, וחשוב להחזיק אותו בתנוחה אנכית לפחות אחרי כל ארוחה. מנשא לתינוק עם ריפלוקס פותר כמה בעיות בבת אחת- התינוק גם נישא בתנוחה אנכית וגם צמוד לאמא כמה שהוא רוצה, והעיקר- הידיים שלכם נשארות פנויות ולא כואבות. גם אם נראה שהתינוק לא אוהב מנשאים, יש מה לעשות ודווקא כשמדובר בתינוק עם ריפלוקס כדאי לא לוותר.

 

כי מנשא עוזר לאבא לבסס קשר טוב עם התינוק.

בעוד לאמהות יש תשעה חודשי הכנה גופנית ורגשית לבוא התינוק, ומערכת הורמונלית המתוכנתת ליצור אצלן דחף היקשרות חזק מרגע הלידה, האב חווה את ההריון והלידה בצורה שכלית בלבד, וחש לעתים קושי להתחבר אל התינוק, או חוסר אונים מחוסר היכולת לספק את צרכיו הראשוניים. נשיאה במנשא מאפשרת לאב לחוות את ההורות בצורה גופנית יותר ולחלוק עם האם את הטיפול בתינוק. המנשא מפצה על הבלעדיות של האם בהנקה (אם היא מיניקה), ועוזר גם לאמהות שמתקשות לשחרר, להתרגל לכך שהתינוק יכול להיות על אבא ולהנות מזה, ושלא כל העול עליהן.
 

כי מנשא עוזר לתינוק לישון טוב, בלי מאמץ ובלי בכי.

מה יותר חשוב מתינוק שישן שינה טובה? כל מומחה שינה יגיד לכם שתינוק שישן טוב ביום יישן טוב בלילה, ותינוק שישן טוב בלילה- יהיה רגוע ונינוח ביום. אם במשך היום התינוק מתקשה להרדם ואתם מוצאים את עצמכם כבולים לעריסה בחדר חשוך ושקט ומלטפים ומנענעים עד כלות, אפשר להעזר במנשא כדי להרדים אותו כשאתם עוסקים תוך כדי ההרדמה בעניניכם. לאחר שירדם ויכנס לשינה עמוקה וטובה תוכלו להעבירו למיטה.
 

כי מנשא זה כיף!

בסופו של יום אנחנו אוהבים לעשות רק מה שכיף ונעים לנו. ולשאת תינוקות זה פשוט כיף גדול. מה יותר טוב להרגיש את המתיקות הזאת צמוד ללב ולנשק ולהסניף אותה בלי הפסקה? נשיאת תינוקות איננה אידאל נשגב, אלא כיף. כשזה לא מתאים אפשר להעזר גם בעגלה, ואם זה לא נוח- אפשר וצריך לברר למה. נסיתם להשתמש במנשא ולא הלך? לא כדאי לוותר מיד. מבחר המנשאים היום עצום ואפשר להתאים לכל הורה את המנשא הנוח והמתאים ביותר. תנו לעצמכם ולתינוק שלכם הזדמנות להנות ממנשא טוב. מגיע לכם. עכשיו אתם גם יודעים למה.
 

קראו גם:
איך בוחרים מנשא
מהו מנשא פיזיולוגי
בחירת מנשא לתינוק רך