המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - דיס-מה של מפרק הירך???
דף הבית >> דיס-מה של מפרק הירך???
דיס-מה של מפרק הירך???

הסתובבת לך בפייסבוק ונתקלת בדיונים מלחיצים- משהו על מפרק הירך, "דיספלזיה" (מה זה??) ובטיפת חלב שולחים אותך לעשות לתינוק אולטראסאונד של מפרק הירך. מה זה הסיפור הזה? יש סיבה להלחץ?
 
מפרק הירך הוא אחד המפרקים החשובים בגוף האדם, והתפתחותו התקינה חיונית לעמידה והליכה יציבות. המפרק בנוי כחיבור של מכתש ועלי כאשר העלי חייב להתקבע במיקום הנכון בתוך המכתש על מנת לאפשר למפרק תפקוד תקין. 
 
למה מדברים כל כך הרבה על מפרק הירך אצל תינוקות, ומה זה בכלל דיספלזיה?
 
במהלך חודשי החיים הראשונים המכתש נוטה להיות משוחרר בתוך העלי כיוון שתינוקות הם גמישים באופן טבעי ובגלל ששולי העלי עשויים סחוס רך בדומה לסחוס שיש באוזן. בחודשי החיים הראשונים אצל אחוז מסוים מהתינוקות עלול להתרחש מצב של פריקה (דיספלזיה) שבו כתוצאה ממיקום לא נכון של העלי בתוך המכתש, צורת המכתש מתעוותת. במקרים אחרים מתרחש מצב של תת פריקה (דיסלוקיישן) שבו העלי מחליק לגמרי החוצה מהמכתש. פריקה או תת פריקה של מפרק הירך אצל תינוקות אינן מכאיבות ולכן ניתן שלא להבחין בהן בעין בלתי מיומנת עד גיל הליכה.
 
אמאל'ה! עכשיו נלחצתי!
 
ממש אין צורך להלחץ. בישראל קיימת מודעות גבוהה לנושא של מפרק הירך ויש מערך יעיל מאד של רפואה מונעת. 
התינוק שלך עבר כבר ביום הלידה בדיקה ע"י רופא ילדים, שכללה בין השאר בדיקה קלינית של המפרק. אצל תינוקות שנולדו עם מצב מולד של פריקה או תת פריקה חמורה, כבר בשלב הזה יפנו את ההורים לטיפול ואבחון אצל אורתופד. 
 
גם בבדיקות ההתפתחות השגרתיות בטיפת חלב, הרופא ההתפתחותי בודק את המפרק ומפנה תינוקות עם חשד לבעיה למעקב.
ליתר בטחון, רוב(*) התינוקות בישראל מופנים כיום גם לבדיקת אוטרסאטונד בסביבות גיל 4-6 שבועות, בה ניתן לאתר גם מצבים קלים יותר של פריקה או סיכון לפריקה.
 
ואם יש פריקה של מפרק הירך, מה עושים?
 
במקרה שאורתופד אבחן פריקה של מפרק הירך, הוא ימליץ על הטיפול המתאים לחומרת הפריקה. במקרים קלים הטיפול עשוי להיות החתלה כפולה (שתיצור פישוק המאפשר לעלי להתמקם במיקום הנכון). במקרים קשים יותר הטיפול יהיה קיבוע של הרגליים במנח של פישוק באמצעות רצועות (הנקראות רצועות פאבליק) או בגבס. 
לרוב אבחון וטיפול מוקדם מתקנים את המצב לחלוטין!
 
לא עשיתי אולטרסאונד לתינוק שלי! צריך להלחץ?
 
אם התינוק נמצא במעקב טיפת חלב ועבר בדיקות התפתחות שגרתיות אצל רופא התפתחותי ולא הופנה לאולטראסאונד, נראה שהרופא לא מצא בבדיקה ממצא מדאיג. אפשר תמיד לפנות לטיפת חלב ולבקש הפניה או להתיעץ עם האחות. 
 
איך המנשא קשור למפרק הירך?
 
או, יופי ששאלת! המכון הבינלאומי של מפרק הירך IHDI ממליץ על נשיאה בפישוק, כאשר הירכיים תמוכות ומפושקות לצדדים באופן טבעי, ומפרקי הירך והברך כפופים וזאת בכל גיל ובפרט בחודשי החיים הראשונים.
 
מנשא שמאלץ את הרגליים להתיישר או את הברכיים להיות קרובות זו לזו, או מאפשר לירכיים להיות תלויות באויר ולהתנדנד ללא תמיכה, עשוי לעודד מנח לא תקין של מפרק הירך. זו אחת הסיבות שאנו ממליצים להמנע באופן גורף ממנשאים שאינם מאפשרים נשיאה פיזיולוגית בפישוק.
 
ואם כבר אובחנה פריקה של מפרק הירך?
 
במקרה כזה מבחינה טכנית אפשר כמובן להשתמש במנשא המאפשר פישוק, ולמקם בו את התינוק יחד עם הרצועות, הסד או כל מתקן אחר שהאורתופד המליץ עליו לצורך הטיפול. עם זאת ***חובה*** להתיעץ עם הרופא המטפל בנוגע לשימוש במנשא ולקבל את אישורו.
 
(*) הערה בנוגע להפניה לאולטרסאונד- המדיניות בישראל משתנה מעיר לעיר ומקופ"ח לקופ"ח. יש קופות השולחות את כל התינוקות לאולטרהסאונד באופן גורף, ויש כאלה שמפנות רק תינוקות שאובחן אצלם חשד לבעיה בבדיקה הקלינית, או כאלה שנמצאים בקבוצת סיכון- תינוקות ממין נקבה, תינוקות עם הסטוריה של דיספלזיה במשפחה, תינוקות בכורים, תינוקות שנולדו מוקדם, ותינוקות שנולדו במצג עכוז.

המידע בפוסט זה מבוסס על אתר המכון הבינלאומי של מפרק הירך http://hipdysplasia.org/
יעוץ מקצועי: מירי כנען, פיזיותרפיסטית נוירו-התפתחותית
---
Bookmark and Share
Back