המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - תינוק שלא אוהב מנשאים
דף הבית >> שימוש נכון במנשא >> תינוק שלא אוהב מנשאים

תינוק שלא אוהב מנשאים

התינוק שלי לא אוהב מנשאים!

כל פעם שאני מנסה לשים אותו במנשא הוא בוכה.

מנשא? זה לא בשבילנו.

נשמע מוכר?

גם התינוק שלך מתנגד ובוכה כשאת מנסה להכניסו למנשא?

אם כן, האם הוא תינוק רגוע ונינוח, נרגע ונרדם בקלות, ונדיר שהוא בוכה?

או שהוא בוכה הרבה, סובל מגזים, מתקשה להרדם ולהרגע באופן כללי?
 

יש תינוקות רגועים שטוב להם, הם מוכנים ושמחים להיות במיטה, בעריסה, על הרצפה ועל הידיים לסירוגין. פשוט לא מתחשק להם להיות במנשא. ואם להורים שלהם זה לא מפריע, אין סיבה מיוחדת להתעקש.
 

אבל יש תינוקות שקשה להם, הם סובלים מגזים, בוכים הרבה, קשה להרדים אותם ולהרגיע אותם, וההתנגדות שלהם להכנס למנשא יוצרת בעיה ממשית עבור הורים שמוצאים את עצמם עם תינוק בוכה ועצבני על הידיים רוב שעות היום ופשוט לא מצליחים לתפקד. אם ההורים האלה הם אתם, המאמר הזה נכתב בדיוק בשבילכם.
 

האם התינוק שלכם "סרבן מנשאים"?
 

התנגדות למנשא, וביחוד התנגדות לתנוחה מכורבלת, כפי שמומלץ לתינוקות רכים להנשא, מתבטאת בדרך כלל בבכי חזק, הקשתה של הגב ויישור הרגליים כשמנסים להכניס את התינוק למנשא.
 

חשוב להבדיל בין מחאה חולפת של תינוק שמתעצבן כי "מתעסקים" איתו, מזיזים אותו ובאופן כללי מאלצים אותו להתמודד עם סיטואציה חדשה ולא מוכרת (הכנסה למנשא בפעמים הראשונות, כשההורה עדיין אינו מיומן, עשויה להיות מעט מציקה), מחאה נקודתית שנובעת מסיבה שאינה קשורה למנשא (רעב, עייפות, חיתול מלא) ובין התנגדות לשהייה במנשא עצמו.
 

מחאה חולפת תעלם ברגע שההורה יסיים ללבוש את המנשא, יתחיל ללכת, והתינוק יבין שאפשר להרגע ולהרדם. אם זה מה שקורה אצלכם, לא מדובר ב"סרבן מנשאים".
 

מחאה נקודתית מסיבה שאינה קשורה למנשא תעלם ברגע שתאתרו ותפתרו את הבעיה שמציקה לתינוק באותו רגע- רעב, עייפות, חיתול נקי, או כל דבר אחר שמציק/מכאיב באותו רגע. אם זה מה שקורה אצלכם, לא מדובר ב"סרבן מנשאים".
 

ברוב המקרים מדובר במחאה חולפת או נקודתית.
 

אם נסיתם להשתמש במנשא שוב ושוב, שללתם כל גורם מציק אחר, התינוק לא נרגע במנשא בשום אופן גם אחרי שסיימתם ללבוש את המנשא, ועשיתם וי על כל הטיפים להתחלת השימוש במנשא- זו כבר התנגדות למנשא.
 

טוב, התינוק שלי באמת "סרבן מנשאים", אז צריך פשוט לוותר על מנשא, לא?
 

כמובן, זה פתרון אחד. אבל אז מה עשינו בזה?

התינוק בוכה, עצבני, הגב שלכם כואב, הידיים הרוסות, הבית הפוך, המקרר ריק והזוגיות ראתה ימים טובים יותר. לא חבל?
 

אם תצליחו למצוא את הסיבה לכך שהתינוק מסרב להיות במנשא, ולפתור אותה, איכות החיים שלכם תשתנה מקצה לקצה- התינוק יהיה רגוע, לא רק במנשא אלא בכלל, הגב שלכם יודה לכם ותוכלו לתפקד בבית גם כאשר התינוק עליכם.
 

אז מה גורם לתינוק להיות "סרבן מנשאים"?
 

ברוב המקרים מדובר במתח שרירי מיותר בגוף התינוק. תינוק ששריריו מכווצים וגופו מתוח יתקשה להתערסל, או לשהות בתנוחה מכורבלת אחרת.  הוא חש אי נוחות רבה, כמו שאנחנו חשים כאשר אנחנו מנסים להשתמש בשריר מכווץ.
 

מאיפה מגיע המתח?
 

הסיבות לכך יכולות להיות רבות ושונות:

  • מנח לא אופטימלי כבר במהלך ההריון (עכוז או עורף לאחור) שאינו מאפשר לתינוק את תנוחת הערסול המרפה והמשחררת כבר בבטן.

  • פרוצדורות רפואיות במהלך הלידה ואחריה, כגון לידת ואקום, קיסרי, שאיבת נוזלים, בדיקות דם- כל אלה התערבויות מצילות חיים, אך יש לשים לב להשלכות של ההתערבויות על התינוק- למשל כאבים שהוא חווה כתוצאה מהואקום ועשויים להמשיך להציק לו גם בהמשך.

  • הפרדה מהאם לאחר הלידה, בשילוב שכיבה בסביבה מוצפת גירויים חזקים ולא נעימים (אורות ניאון, רעשי בית חולים) והמתנה לאוכל כשהוא רעב, יוצרת סטרס אצל התינוק. מצב זה בלתי נמנע כשיש הכרח רפואי לטפל בתינוק או באם, אך חשוב להיות מודעים להשלכות, ולספק לתינוק שפע של מגע והגנה מפני עודף גירויים ברגע שמתאפשר.

  • שכיבה מרובה על הגב יוצרת חוסר איזון בין שרירי הגב והשרירים הקדמיים, וגורמת להפעלה תכופה של רפלקס מורו (הנפת הזרועות למעלה). השכיבה על הגב ובפרט כל הפעלה של הרפלקס תורמת להצטברות מתח בשרירי הגב והשכמות. התוצאה היא תינוק שנוטה להקשית את הגב ולזרוק את ראשו לאחור אך מתקשה לעגל את הגב ולהתכנס חזרה לתנוחת כרבול. להרחבה בנושא קראו את המאמר תינוק שמקשית את הגב.

  • העדר מגע עמוק במהלך ההריון והלידה התינוק נהנה מעיסוי החזק של דפנות הרחם. אחרי הלידה אנו חוששים להכאיב לגופו העדין ונוגעים בו בעדינות, בעוד שהתינוק זקוק למגע חזק ואינטנסיבי גם אחרי הלידה. המגע מסייע בשחרור שרירים מכווצים; בהעדר מגע, המתח מצטבר.

  • גזים אצל תינוקות גורמים לתינוק לבכות. בכי מרובה גורם להצטברות מתח בגוף התינוק, מקשה עליו להרגע, מקשה על מערכת העיכול לפעול ביעילות, וגורם לתינוק לבלוע אויר שגורם שוב לגזים. זהו מעגל קסמים של כאב ובכי שמזין את עצמו.

  • ריפלוקס (חוסר בשלות של מערכת העיכול הגורמת לצרבות בוושט) הוא גורם קלאסי לסרבנות מנשאים. תינוקות הסובלים מריפלוקס נוטים לבכות הרבה, לאורך כל היום, בעיקר בזמני הארוחות, ולהקשית את גופם לאחור. הם סובלים מכאב מתמשך ובמצב של כאב הגוף יהיה מתוח ויתקשה להרפות. להרחבה בנושא קראו על ריפלוקס וקרניוסקרל.
     

אם סעיף אחד או יותר ברשימה מוכר לכם, כנראה שגם התינוק שלכם סובל מעודף מתח שרירי בגוף, ומתקשה לשחרר את שריריו המכווצים. המתח גורם לו להתנגד לתנוחה מכורבלת, אבל גם גורם לו להיות לא רגוע באופן כללי, ולכן קשה לו יותר להתמודד עם שינויים ולהסתגל לחוויות חדשות, כמו נשיאה במנשא.
 

זהו מעגל קסמים: תינוק מתוח לא מוכן להנשא במנשא, ותינוק שלא נישא במנשא מתקשה לשחרר את המתח בגוף.
 

איך המנשא עוזר? למה בכלל להתעקש?
 

שימוש במנשא בתנוחה עוברית מכורבלת הוא אחת הדרכים היעילות לשחרר את המתח הנצבר בגוף, לאפשר לתינוק להרפות את גופו ולהאריך את שרירי הגב.
 

השהייה במנשא, ברגע שהתינוק אינו מתקשה בכך, מרגיעה מעצם הקרבה למכרים ותיקים ומרגיעים עוד מהרחם- גוף האם, ריחה, חום גופה, פעימות לבה- ולכן פחות בכי.
 

הגב המעוגל והרפוי בתנוחה מכורבלת מאפשר למערכת העצבים באזור המתניים לפעול יותר ביעילות ולהקל על פעולת המעיים. התוצאה תהיה שוב, פחות כאבי בטן ולכן שוב, פחות בכי.
 

פחות בכי משמעו בליעת פחות אויר, פחות הצטברות של מתח בגוף, ופחות כאבים, ושוב- פחות בכי.

אותו מעגל קסמים, רק בכיוון הפוך.
 

אבל הוא בוכה, מה עושים?
 

חשוב להבין שבמקרה של "סרבן מנשאים" השימוש במנשא לא יהיה קליל ופשוט אלא ידרוש מכם תהליך של אימון והסתגלות הדדית, נסיונות חוזרים שוב ושוב, עד שתגיעו לתוצאה הנכספת של תינוק רגוע במנשא.
 

הרעיון הוא לא לגרום לו לבכות במנשא, אלא להגיע בהדרגה למצב שאתם מצליחים להכניס אותו למנשא והוא מוחה ונרגע, או לא מוחה כלל.
 

רגע, למה לא לשים אותו במנשא עם הפנים החוצה? ככה הוא תמיד נרגע!
 

למה תינוקות מתוחים מוכנים להנשא עם הפנים החוצה? פשוט מאד. התנוחה עם הפנים החוצה מעודדת את התינוק להקשית את הגב ולזרוק את הראש לאחור, כפי שנוח לו. במלים אחרות זוהי תנוחה שמקבעת את המצב הקיים, את הנוקשות, את חוסר האיזון בין המתח בחלק האחורי של הגוף והחולשה בחלק הקדמי, וחושפת את התינוק הרגיש גם כך לעומס גירויים שיקשו עליו להרגע בהמשך היום.
כשמדובר בתינוק שאינו רגוע, והמתח בגופו פוגע באיכות החיים שלו (ושלכם), נשיאה עם הפנים החוצה קונה לכם חצי שעה של שקט נקודתי, אבל מקבעת ומשמרת את הבעיה לטווח הארוך. מוטב למצוא דרך להקל עליו באופן קבוע, ולא רק לחצי שעה מדי פעם. קראו עוד מדוע לא מומלץ להשתמש ב
מנשא עם הפנים החוצה.

 

איך בכל זאת אפשר לעזור לתינוק "סרבן מנשאים" להנות מהמנשא?

לשימושכם, כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם הקושי היחודי של התינוק שלכם:
 

קודם כל מגע.

מומלץ ללמוד כיצד להעניק לתינוק עיסוי מרגיע וחזק ולהכניס אותו למנשא לאחר שכבר סייעתם לו במקצת לשחרר ולהאריך את שריריו המתוחים. מומלץ גם לבצע תרגילים להרפיית והארכת שרירי הגב. דוגמאות לתרגילים תוכלו למצוא כאן.
 

לאט לאט

לבשו את המנשא בהדרגה, שלב שלב, ובין כל שלב עשו הפסקה ואפשרו לתינוק להרגע. אין צורך להתעקש מהתחלה ללבוש את המנשא עד הסוף. אפשר להשאר עם התינוק בידיים כשהוא חצי במנשא, חצי נישא בידיים, כדי לעזור לו להתרגל בהדרגה. כל פעם תתקדמו קצת יותר עד שתגיעו לסוף.
 

לא רוצה ערסול? לא צריך

אם התינוק מסרב להתערסל, אלל תתעקשו. ניתן לשאת אותו בתנוחה זקופה, כשגבו מעוגל ורגליו פשוקות. תנוחה זו מאפשרת לו להנות מכל היתרונות של תנוחה מכורבלת, ובדרך כלל נתקלת בפחות התנגדות. תינוקות "סרבנים" יעדיפו בדרךך כלל נשיאה בתנוחת בטן לבטן בכל גיל.
 

רגליים בחוץ

תינוקות מתוחים נוטים לישר רגליים כנגד כל מגע בכף הרגל ומתקשים להכנס לתנוחה מכורבלת לגמרי. כדי לעזור להם לשחרר את הגוף עדיף לשאת אותם בכל גיל כשכפות הרגליים מחוץ למנשא. קראו עוד כיצד לשאת בתנוחת בטן לבטן עם רגליים בחוץ.
 

מוצץ

מציצה מרגיעה ומשחררת שרירים מתוחים בכל הגוף. כדאי להציע לתינוק את המוצץ כבר בשלב לבישת המנשא, לפני שמתחיל הבכי הגדול. גם אם מדובר ב"סרבן מוצצים", שווה לנסות.
 

תנועה

תינוקות צעירים אינם מסוגלים להזיז את עצמם. הם זקוקים לכם שתספקו להם את התנועה שהם צריכים כדי לפרוק ולשחרר מתח מגופם. נסו לדמיין את עצמכם כשאתם עצבניים או כאובים- מה עוזר לכם יותר, לשכב חסרי אונים על הגב, או לרוץ? כבר כשאתם מתחילים להכניס את התינוק למנשא התחילו לזוז (קפיצות עדינות בעמידה או על כדור פיזיו). התנועה תעזור גם לכם להשתחרר ולהיות נינוחים יותר, ובכך תסייעו לתינוק לחוש בטחון.
 

טפיחות, רקיעות וקולות

כשהתינוק מקשית את גבו, טפחו בעדינות אך בצורה מורגשת על גבו כדי לעזור לשרירים המתוחים להשתחרר, ורקעו ברגליכם רקיעות איטיות וחזקות. אפשר להשמיע לו גם קולות נמוכים, כמו אלה שהנחו אותך להשמיע בזמן הצירים; מה שמסייע להרפות גוף של אישה בצירים, יסייע להרפות גם גוף של תינוק מתוח. שירים גם יכולים לעזור מאד!
 

ערסל לתינוקות

ואם אחרי הכל המנשא לא עובד? גם אז יש מה לעשות. עם או בלי מנשא, אתם עשויים לגלות שערסל לתינוקות הוא דרך נפלאה לסייע לתינוק להרפות את גופו ולהתערסל. ערסל משלב את יתרונות הערסול והתנועה וגם תינוק שמסרב להתערסל במנשא, עשוי להנות מערסול בערסל.
 

כלום לא עוזר? זה הזמן לחשוב על עזרה
 

נסיתם הכל וזה לא מצליח? לעתים המצב מצריך עזרה של ידיים מקצועיות. אפשר להקל על תינוקות מתוחים ולא רגועים גם בתרגילים ביתיים וגם במגוון טיפולי מגע וטיפולים אלטרנטיביים, לדוגמה: קרניוסקרל, רפלקסולוגיה, עיסוי תינוקות, או ליווי התפתחותי. הטיפול בידיים מקצועיות עשוי להקל על תסמינים של כאב ומתח ולשפר את איכות חייכם עם או בלי מנשא.

יש לך סרבן מנשאים בבית?
נסית כבר כמה מנשאים ושום דבר לא עובד?

אנחנו מזמינות אותך לתאם פגישת יעוץ אישית עם  מדריכת מנשאים כדי לבדוק:
>>> האם התינוק באמת סרבן מנשאים, או שמדובר רק בהתנגדות חולפת
>>> איזה מנשא יתאים לו ואת הטריקים שעוזרים לסרבנים להסתגל
לתיאום פגישה באזור מגוריך או בביתך יש למלא את הטופס ונחזור אליך: