המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - בטיחות

מנשאים וסכנת חנק

 

תגובה לאזהרת הועדה לבטיחות המוצרים לצרכן

 

הועדה לבטיחות המוצרים לצרכן בארה"ב (CPSC) פרסמה בחודש מרץ 2010 אזהרה משימוש לא נכון במנשאי "סלינג" בעקבות מספר מקרי מוות בארה"ב. האזהרה מתיחסת לנשיאת תינוקות מתחת לגיל ארבעה חודשים בתנוחה בה פניהם עלולות להתקע מול גוף הנושא, אריג המנשא או כשסנטרם קרוב מדי לחזה.

בהמשך לפרסום האזהרה הורדו מהמדפים בארה"ב ובקנדה מליון מנשאים של חברת אינפנטינו מדגמים "סלינג ריידר" ו"וונדי בליסימו", שנמכרו בשעתו בארץ ברשת שילב.

 

המנשא ששמו נקשר במקרי המוות אליהם מתיחסת האזהרה הוא "Infantino Sling Rider" שהוא מנשא "תיק" (bag sling). במנשא זה אין אפשרות להדק את הבד העודף סביב התינוק ולהצמיד אותו לגוף הנושא. לכן אין מה שימנע מהתינוק להחליק לתנוחה מסוכנת שבה סנטרו צמוד לחזהו, או לסובב את פניו כך שיפנו אל גוף הנושא- שני מצבים שעלולים לגרום לחסימה בדרכי הנשימה, כמתואר באזהרה.
כמו כן, במנשא זה התינוק ממוקם נמוך מדי, באזור הבטן התחתונה במקום באזור החזה של הנושא, באופן שמקשה על שמירה על קשר עין רציף עם התינוק.

 

אנו ממליצים, בהתאם לאזהרה, להשתמש במנשאים בהם התינוק ממוקם גבוה באזור החזה של הנושא, קרוב לפניו ועינו של ההורה, ויש אפשרות להידוק מקסימלי של גוף התינוק לגוף הנושא. בנשיאת תינוקות רכים יש להקפיד שראשם תמוך ואינו יכול להשמט, פניהם גלויות, ויש מרחק של אצבע לפחות בין הסנטר והחזה.

 

אפשר לוותר על תנוחת ערסול ולשאת תינוקות רכים בתנוחות זקופות מגיל אפס, אך גם אז חשוב להקפיד על נשיאה בגובה החזה, הידוק של המנשא, ותמיכה מלאה בראש. למידע נוסף ראו את המדריך לתנוחת ערסול ואת המאמר לערסל או לא לערסל?.
 

כל המנשאים שלנו מאפשרים נשיאה נכונה ובטוחה בשימוש נכון. אם אינכם בטוחים שהמנשא שלכם או אופן השימוש שלכם בטיחותי, פנו לקבל הדרכה מהיצרן או המפיץ דרכו רכשתם את המנשא. אנו מאמינים שאין תחליף להדרכה פנים אל פנים. בכל מקרה חשוב לקרוא ולישם את כללי הזהב לנשיאה בטוחה.

 

זכרו- כמו כל אביזר המשמש לנשיאת או הנחת התינוק, יש להפעיל שיקול דעת בבחירת המוצר ובשימוש בו. משמעות האזהרה הינה: המשיכו להשתמש במנשא, אך ודאו שאתם משתמשים בו נכון.

 

לקריאה נוספת:

אזהרת הועדה לבטיחות המוצרים לצרכן- תקציר בעברית

אזהרת הועדה לבטיחות המוצרים לצרכן- הנוסח המקורי באנגלית

כללי זהב לנשיאה בטוחה- המנשא הנכון

סכנות במנשאי "תיק"

מידע בנושא מנשאי תינוקות מאתר "בטרם"