המנשא הנכון- אתר המנשאים הישראלי - בחירת מנשא בגיל 2-4 חודשים
דף הבית >> איך לבחור מנשא >> מדריך לבחירת מנשא לפי גיל >> בחירת מנשא בגיל 2-4 חודשים
בחירת מנשא ב"שלב המעבר"- 2-4 חודשים
 

במאמר בחירת מנשא לתינוק רך תיארנו את המאפיינים של תינוק שרק נולד, ולמה חשוב לשים לב כשבוחרים מנשא לתינוק רך. עם זאת, חשוב לזכור שתינוק רך מתפתח ומשתנה במהירות דרמטית בחודשים הראשונים לחייו. יש תינוקות השומרים על המאפיינים העובריים שלהם למשך כמה חודשים, ואחרים שכבר בגיל כמה שבועות מתחילים לאבד אותם לטובת מאפיינים של תינוק בשל. בהתאם לכך יהיה גם הבדל בין הדרישות מהמנשא שלכם מיד לאחר הלידה, לבין הדרישות שיופיעו כשיתחיל שלב המעבר.

מה זה שלב המעבר?

כשהתינוק כבר לא לגמרי "ניובורן" עוברי ומכורבל, אבל עדיין אינו תינוק גדול ובשל, אנחנו קוראות לזה "שלב המעבר". השלב הזה מתחיל עם התחלת היכולת להרים ראש, לישר גפיים, לחייך ולתקשר (במקביל מתפתח גם הרצון להתבונן מחוץ למנשא אל העולם) ומסתיים כשהתינוק גדול ויציב מספיק להנשא במנשא ילקוט, איפה שהוא בין גיל 4 עד 8 חודשים. מרגע זה, קצב ההתפתחות של התינוק מתחיל להתמתן. בחודשים הראשונים מתרחשת קפיצה התפתחותית מהירה ועתירת שינויים;  בשום שלב אחר בהתפתחות התינוק לא יתרחשו כל כך הרבה שינויים בפרק זמן כל כך קצר. מסיבה זו, מרגע שהסתיים שלב המעבר, לא יחולו שינויים דרמטיים גם בכל הקשור לשימוש במנשא תינוקות; פעוט בן שנתיים יכול להנשא באותו מנשא ובאותה תנוחה כמו תינוק בן 6 או 12 חודשים.

מה בעצם השתנה?

בשבועות הראשונים רוב התינוקות נוטים להיות שקועים בשינה לאורך רוב היום. כעת  הם מתחילים לגלות יותר ענין בעולם אך במקביל גם יותר תסכול וחוסר שקט, הנובעים גם מעודף גירויים, אליהם הם נחשפים בקצב אינטנסיבי מדי יום, ומהשינויים החלים בגופם מבחינה מוטורית. חוסר השקט יכול לבוא לידי ביטוי גם כשאתם מנסים להשתמש במנשא- התינוק עשוי להקשית את גבו ולהתנגד למנשא, להניף וליישר גפיים וקשה יותר להרגיעו, וזאת לרוב משום שהמנשא או תנוחת הנשיאה שהתאימו לכם עד עכשיו כבר לא מתאימים.

למה חשוב לשים לב בבחירת מנשא לשלב המעבר?

אם מיד אחרי הלידה הפקטור המשמעותי ביותר בבחירת המנשא היה התנוחה המכורבלת, המכונסת והתמוכה, בשלב המעבר עדיין חשוב להקפיד על תנוחה מכורבלת וגב מעוגל, אך בדרך כלל כבר אין צורך בתמיכה בראש, יש צורך לאפשר לתינוק להציץ החוצה ולספק את סקרנותו ההולכת וגוברת, ובדרך כלל התנוחה המתאימה בשלב הזה היא פחות מכונסת משום שהתינוק מתחיל להפתח ולהרחיק את גפיו ממרכז הגוף.

ממשיכים עם המנשא שכבר יש בבית

אם כבר יש לכם מנשא, אתם עשויים לגלות שמה שעבד לכם מצוין בשבועות הראשונים פתאום לא עובד יותר. באזור גיל חודשיים, אתם מוצאים את עצמכם מתוסכלים עם תינוק צורח על הידיים, ומנשא מונח בצד. בשלב הזה אתם מתחילים לתהות אם קניתם את המנשא המתאים, אם התינוק בכלל אוהב מנשאים, אם יש משהו שאתם עושים לא נכון?

משנים תנוחה

בשלב המעבר תנוחת ערסול הופכת להיות פחות מענינת עבור תינוק ערני שרוצה להיות חלק מסביבתו. התנוחה הפופולרית ביותר לשלב המעבר ואחריו היא תנוחת בטן לבטן עם רגליים מחוץ למנשא, המאפשרת לתינוק להציץ על סביבתו בנוחות תוך שהוא מחזק על הדרך את שרירי הצוואר וחגורת הכתפיים, ויכול להתחבא ולהתכנס כשהוא זקוק לשקט ולשינה. תנוחת ערסול עשויה להתקבל בברכה אם תערסלו את התינוק גבוה כך שפניו גלויות ובזוית נוחה לתצפית על העולם. דגשים נוספים לבחירת התנוחה תמצאו במדריך תנוחות הנשיאה.

מרעננים הרגלי נשיאה

שימו לב מתי התינוק נינוח במנשא- בזמן ערות? שינה? מחוץ לבית? בהליכה? היו ערניים והקשיבו לתינוק-  בשלב המעבר התינוק משנה העדפות ממש מיום ליום.

בוחרים מנשא חדש בשלב המעבר

כל המנשאים שמתאימים לתינוקות רכים מתאימים גם בשלב המעבר. עם זאת, אם התינוק שלכם כבר בשלב המעבר, השיקולים שלכם בבחירה בין המנשאים הם שונים:

מנשא כריכות

מנשא כריכות אלסטי מתאים גם לתינוקות צעירים וגם לשלב המעבר, אך איננו שימושי לנשיאת תינוקות גדולים ואינו מאפשר נשיאת גב. יהיה לכם נוח למשך תקופה מוגבלת, אך אם תרצו להשתמש במנשא לטווח ארוך ולהנות ממנו גם כשהפעוט יהיה בן שנה, שנתיים ויותר, תצטרכו להחליף מנשא.

מומלץ לבחור בשלב המעבר במנשא כריכות ללא קשירות אם התינוק שלכם קטן יחסית במשקלו, אם הוא אוהב ערסול גם בגיל מתקדם יחסית, ואם חשוב לכם שהמנשא יהיה גם סימטרי וגם פשוט ללבישה.

כדי לאפשר לכם להנות ממנשא כריכות בחודשים הראשונים ולהחליפו במנשא של "גדולים" בהמשך בלי להכנס להוצאות גדולות מדי, יצרנו את אופצית ההשכרה- מוזמנים לבדוק האם היא עונה על הצרכים שלכם.

מנשא מסורתי סיני

מנשא שמתאים גם לשלב המעבר וגם להמשך הוא מנשא סיני מתכוונן. זהו מנשא שמאפשר נשיאת בתנוחת בטן לבטן כאשר רגליהם מחוץ למנשא- התנוחה המועדפת על רוב התינוקות בשלב המעבר ואחריו. האפשרות לכוונן את המנשא מאפשרת להתאים את רוחב הפישוק למידת התינוק, ומאפשרת לשאת גם תינוקות צעירים מאד בתנוחת בטן לבטן עם הרגליים בחוץ בתנוחה פיזיולוגית ומומלצת, וגם לשאת תינוקות צעירים על הגב בצורה בטיחותית. מנשא סיני יוכל לשמש אתכם גם בהמשך כשהתינוק יגדל, עד גיל 3-4 שנים, ולכן עשוי לחסוך מכם את הצורך להחליף את המנשא בהמשך.

מומלץ לבחור בשלב המעבר מנשא מסורתי סיני אם התינוק שלכם כבד לגילו, עולה במשקל במהירות, אתם רוצים להעביר אותו בהקדם לגב, וחשוב לכם שתהיה לכם תמיכה אופטימלית בגב וחלוקת משקל טובה.

מנשא צד

אחד המנשאים המוצלחים ביותר לשלב המעבר הוא מנשא צד עם טבעות.

מנשא צד משלב התאמה מושלמת של צורת המנשא לצורת התינוק, עם לבישה פשוטה וקלה, ללא סרבול, ללא קשירות, ועם מינימום בד. מנשא צד מאפשר נשיאה בתנוחה זקופה, כמו שרוב התינוקות מעדיפים בשלב המעבר, אך בפישוק קטן, ללא בד בין הרגליים. קיימת גם האפשרות להעביר את התינוק מתנוחה זקופה לתנוחת ערסול, לצורך הנקה או שינה, גם בגיל מתקדם.

מומלץ לבחור במנשא צד אם התינוק שלכם בעל תבנית גוף נוקשה המקשה עליו לפשק את רגליו ולעגל את גבו, והוא נוטה להתנגד למנשאים באופן כללי, אם חשוב לכם שהמנשא יהיה קומפקטי וקל ללבישה, ואם אתם רוצים להנות גם בגיל מתקדם יותר מהאפשרות לשלב בין תנוחות נשיאה שונות וממנשא מהיר לפרקי זמן קצרים, כשהפעוט רוצה ידיים ואתם רוצים לשאת אותו רק לכמה דקות עד שירגע.

מנשא בד ארוך ארוג

מנשאי בד ארוג מתאימים לכל גיל ומאפשרים להתאים בכל גיל את התנוחה ואת הקשירה המתאימה ביותר עבורכם ועבור התינוק שלכם. לא משנה מתי תתחילו להשתמש בו, הוא יוכל לשמש אתכם מאותו רגע ועד שלא תרצו יותר להשתמש ביותר במנשא, אי שם בגיל 3-4 שנים או יותר.

מומלץ לבחור במנשא בד ארוג אם אתם לא חוששים להתמודד עם קשירות, אם אתם רוצים מנשא אחד שיתאים בכל שלב, לכל משקל ולכל גיל.